Adresimiz

Necip Fazıl Mah. Trabzon Cad. Sinop Sk. No:54 Sultanbeyli/İSTANBUL

Telefon Numaralarımız

Satış : 0850 480 50 34 / 101
Gsm : 0533 417 20 76
Finans : 0850 480 50 34 / 102
Muhasebe : 0850 480 50 34 / 103

Mail Adresimiz

[email protected]

Sizin İçin Çalışıyoruz!

HAKAN Gıda Tarım Ürünleri olarak yemek üretimi yapan işletmelerin ihtiyacı olan patates, soğan ve balkabaklarını işleyerek;
Kabuğunun soyulması,
İhtiyaç duyulan ölçü ve şekillerde kesilmesi,
Yıkanması,
Kalibre edilerek paketlenmesi
İşlemlerini tüm standartlara uyarak tencereye girmeye hazır hale getirmektedir ve sektörün önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır.

İhtiyaçlarınız İçin

Tarladan Sofranıza Soyulmuş Patates

Bir Hakan şirketler Grubu üyesi olan Hakan Gıda Tarım Ürünleri Nak. İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti., sorumlu üretici olarak; catering firmaları, hazır yemek üreticileri, oteller ve ev dışı tüketimin her aşamasında soyulmuş patates ve soğan ve sarımsağı; daha kolay ulaşılabilir kılmak, sıkıntılarını en kısa zamanda çözümlemek, bu tür üreticileri depolama ve isçilik maliyetlerinden kurtarmak ve daha hijyenik ürünler sunmak.


İş ortaklarımızın tüm patates soğan ve sarımsak ihtiyaçlarını daha ekonomik, daha ulaşılabilir ve daha kolay hale getirmek için tüm müşteri kitlesi ile proje ortağı olarak çalışmak, bugünkü kapasitemizi daha yükseklere çıkarmak ve üretimin her aşamasını gıda mühendisi kontrolünde yapmak, müşterilerimizin sorunlarına en kısa sürede cevap vererek üretimlerine yardımcı olmak, uygun ürünü uygun bir şekilde kendilerine ulaştırmak. Soyulmuş ürünlerde kalite hijyen ve üretimde fark yaratmak.

NASIL ÜRETİYORUZ ?

Topraktan başlayan yolculuk sofralarımıza kadar nasıl geliyor diye hiç merak ettiniz mi?

HAKAN Gıda Tarım Ürünleri olarak sofralarımıza gelen patateslerin, soğanların, bal kabaklarının ve sarımsakların bütün işlemleri Gıda Mühendislerimiz tarafından Bakanlık onayıyla hiç bir el değmeden gerçekleşmektedir.

01

Toprağın ve Tohumun Hazırlanması

Kaliteli ve hastalıklardan arındırılmış tohum kullanımı patateste en önemli ve zorunlu bir durumdur. Patates tarımından yüksek ve kaliteli verim elde edebilmek için sağlıklı tohumluk yumruların kullanılması önemli bir etkendir. Patates hastalıkları genellikle yumrularda taşındığı ve hastalık belirtilerini yumru üzerinde çıplak gözle görmek mümkün olmadığı için dikimde kullanılacak tohumluk yumruları, HAKAN Gıda Tarım ürünleri olarak sertifikalı yumru olması birinci önceliğimizdir.

Read More
02

Toprak ve Tohumlar Hazır

Patates gibi toprak altında yumru oluşturulan bitkiler için bu kısım çok önemlidir. İyi hazırlanmış ve kabartılmış bir tohum yatağı hazırlanmakı toprağa gevşek bir yapı kazandırılmalıdır. Toprak sonbaharda tavında iken kulaklı pullukla 20-25 cm derinlikten sürülmelidir. İlkbaharda toprak tava geldiğinde kazayağı-tırmık kombinasyonu çekilerek gevşek bir tohum yatağı hazırlanarak tarla ekime hazır hale getirilmektedir. Dikim zamanını belirleyen faktör toprağın sıcaklığıdır. Toplam sıcaklığı 8-10 dereceyi bulduğu zaman dikime başlıyoruz.

Read More
03

Hasat Vakti

Patates fazla bakım isteyen bir bitkidir. Çıkıştan önce düzeltilmiş tırmık çekmek çok faydalıdır. Patates, 3-4 yapraklı olunca yüzlek ve dikkatli bir şekilde ilk çapayı yapıyoruz. Bu çapa ile amacımız toprak kabartılır, yabancı otlar öldürülür ve nemin korunması sağlanır. Bundan sonra 20’şer gün arayla her çapa ile birlikte boğaz doldurma işlemi yapılır. Patates hasadında çok dikkatli olunması gerekir. Yumrular kesilip zedelenmemeli, toprakta yumru bırakılmamalıdır. Söküm sırasında toprak yaş olmamalı, tavında bulunmalıdır. Hasattan sonra yumrular ıslak ise gölgede kuruturuz. Sonra iri, orta ve küçük boy olmak üzere sınıflandırarak file çuvallara dolduruyoruz.

Read More

Müşteri Yorumları

Bizi Tercih Eden Müşterilerimizin Yorumları

Whatsapp
Whatsapp İle İletişime Geç!
Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?